2024-01-20 (392 foto's)

Als we om 7:30 naar de eetruimte lopen voor ons ontbijt zitten de green monkey's ons al op te wachten. Als ze proberen binnen te komen worden ze weggejaagd, en aan ons is gevraagd ze niet te voeren.
Waarom hangen ze dan rond bij de eetruimte? Als we na het ontbijt wat rondlopen zien we waarom: aan de achterkant bij de keuken mogen ze de pannen leeg maken.
De eigenaar verteld dat hij de aapjes voert zodat zijn gasten ze goed te zien krijgen, maar dat hij ze tegelijkertijd opvoed dat ze niet in het restaurant gedeelte mogen komen.
Hij verteld ook dat hij vogelgids is geweest, maar dat hij vorig jaar de kans kreeg om deze lodge over te nemen. Hij en zijn vrouw hebben nu een klein kindje, en samen runnen ze de lodge. Hij kan nu lekker bij zijn gezin blijven.

Na het ontbijt gaan we met de bus naar rijstvelden bij Wassu. Als we wegrijden zie ik vanuit de bus een 'dikke kip' bij een watertje lopen en in het ondergroeisel verdwijnen. Dat was een spurfowl, alleen zo hebben we er niks aan.
Een andere keer zullen we bij de lodge op zoek gaan om hem op de foto te kunnen zetten. Nu moeten we doorrijden naar Wassu.
Onderweg passeren we een plasje met waterlelies die we afspeuren naar dwergganzen. We zien niks, dus rijden we door tot we bij de rijstvelden zijn.

Er staat nog een beetje water in de rijstvelden en er zijn heel wat vogels die komen drinken. Ook lopen er de nodige waadvogels te zoeken naar eten en er vliegen zwaluwen boven.
We gaan rustig vogelend langs de weg lopen. Totdat Modou een bruce's green pigeon in de top van een boom naast een bruggetje ziet. Jolanda maakt op goed geluk foto's en daarna lopen we snel naar de boom toe.
Maar helaas vliegt de vogel dan weg. Veel later, als we de foto's thuis in Nederland verwerken, zien we dat het toch gelukt is om de duif op de foto te krijgen. leuk.
Bij een bruggetje blijven we geruime tijd staan. Het stroompje wordt geflankeerd met dichte struiken en er zit van allerlei klein grut.
Als we doorlopen zien we iets verder een winding cisticola die in het gras zit te zingen. Hij laat zich mooi fotograferen, terwijl het eigenlijk een erg schuw vogeltje is.
We lopen nog een half uur verder, en keren dan om. Als we voor de 2e keer bij het bruggetje zijn, zitten er 2 swamp flycatchers. Modou hangt de luidspreker aan een tak, en de vogels komen steeds dichterbij.
Oscar kan er zelfs een kopstudie van maken.
Daarna lopen we van de weg af en gaan we over de dijkjes tussen de rijstvelden door op zoek naar quailfinch. Helaas zijn ze niet thuis.
We zien wel een koppeltje red-necked falcon in een palmboom zitten, en dat is voor ons een nieuwe soort.
Als we terug bij de bus zijn lopen er allemaal groepjes kleurig uitgedoste dames langs de weg. Het lijkt wel of ze op weg zijn naar een feest.

Bij het wegrijden wijst Modou een opslagplaats voor pinda's aan. Hier worden ze in zakken gedaan en dan verder vervoerd naar de fabriek waar ze worden gebrand.
We rijden met de bus naar de opgraving waar we gisteren de greater painted snipe gezien hebben.
In het kleine bosje riet zitten minstens duizend vogeltjes die gezamenlijk een behoorlijke herrie maken. Hier gaan we een stukje wandelen en gaan we op zoek naar de groene bijeneter.
De holen waar ze gebroed hebben zijn al verlaten, dus hopelijk vinden we ze verder op in het gebied. En ja hoor, na een klein half uurtje zien we er een: een prachtige african green bee-eater.
Zo'n drie kwartier later wordt Jaap ineens enthousiast voor een indigobird met een witte snavel: het is een wilson's indigobird, die mooi voor ons gaat poseren.

Om 12:30 zijn we terug bij de bus, die inmiddels naar de markt in Wassu is geweest om inkopen te doen voor onze lunch.
We rijden eerst naar de volgende bestemming: een klein strandje langs de Gambia waar we de bar-breasted firefinch hopen te zien.
Bij het strandje wordt druk gewerkt. De nerven van palmbladeren worden hier verzameld en op karren geladen die getrokken worden door paarden.
Van die nerven maken ze van alles, van meubels tot dakconstructies.
Wij gaan aan de zijkant bij een bosje staan waar Modou de vogels gaat lokken. We horen de vinkjes vanuit de bosjes antwoord geven, maar ze komen niet te voorschijn.
Modou snapt er niks van. Misschien staat het water te hoog, of het is te warm, of er is net een roofvogel langs geweest? Na geruime tijd geven we het op.

Modou wijst Jolanda op de pindaverwerkende fabriek die we over het water heen kunnen zien liggen. Inmiddels hebben we nu het hele proces mbt pinda's gezien.
De pindavelden waar ze geteeld worden, de opslagplaats, de fabriek, en bij een van de lodges de zelfgemaakte pindakaas bij het ontbijt. Leuk.
Fanta heeft inmiddels de lunch weer klaargemaakt, en Modou plukt voor de dames wat takken met blaadjes om als matje te gebruiken. Dat zit inderdaad iets zachter, en ook wat koeler dan rechtstreeks op de harde grond.
In de schaduw zitten we zo ons stokbroodje met ei op te eten.

Omdat het veel te warm is wordt besloten om terug te gaan naar de lodge en daar te wachten tot het wat is afgekoeld. Er wordt afgesproken om om 17:30 uur gezamenlijk rond de lodge te gaan vogelen.
Jolanda maakt gebruik van de rusttijd om maar weer eens een wasje te doen en voor het huisje wat te schrijven in haar dagboek.
Jaap gaat in de Gambia zwemmen. Hij gaat niet zo ver als hij bedacht had want de stroming is best sterk, en hij komt terug voor hij te ver is afgedreven.
Oscar gaat met zijn fototoestel in de schaduw van het hoofdgebouw zitten. Daar scharrelt een black crake tussen de wortels van een boom die leuk dicht bij komt.
Ook een senegal coucal komt vlak bij op een muurtje zitten.

Om 17:00 uur gaan we alvast met onze vogelspullen bij de eetzaal zitten. Al snel komt Modou ons halen, want hij heeft de spurfowls gezien.
Met Jaap voorop gaan we met het grootste deel van de groep achter de huisjes op zoek naar de spurfowls die daar in de veldjes rondlopen. In het laatste veldje zien we ze opvliegen en onder de bomen verdwijnen.
Helaas, ze zijn ons te snel af. Wel lukt het om een paar white-billed buffalo weavers op de foto te zetten die ook vanaf de veldjes op zijn gevlogen naar de bomen.
Maar die gaan bovenin een boom zitten en verdwijnen niet in de dichte onder begroeing.
Modou voegt zich bij ons en dan lopen we het open bosgebied in.

Tot onze verrassing komen we ook hier een mooie african green bee-eater tegen, die mooi in het licht zit. En we zien opnieuw een koppeltje bearded barbet, die we nu heel dicht bij kunnen benaderen.
We zien een paar keer een bruce's green-pigeon. Eerst is hij nauwelijks te fotograferen, maar daarna kunnen we hem zittend en vliegend op de foto zetten, waarbij zijn gele buik mooi te zien is.
We horen de spurfowls nog een paar keer en we zien ze ook een keer opvliegen, maar daar blijft het bij. Dat moeten we nog maar een keer proberen.

Als we om 19:00 uur terug zijn bij de lodge is er bijna geen licht meer.
Even naar onze kamer, omkleden en alle opladers klaar zetten voor als straks de generator wordt aangezet en dan gaan we eten.
Vanavond eten we spaghetti met tomatensaus, kip met uiensaus en patat. Oscar krijgt uiteraard een aangepaste maaltijd.
Als we na het eten naar bed gaan blijkt dat aan de andere kant van de rivier een feestje wordt gevierd waarvan de muziek hard over het water schalt.
Gelukkig blijkt dat we er niet heel veel last van hebben want we vallen snel in slaap.

Vandaag zijn er door de groep 90 vogelsoorten gezien waarvan wij er 75 op de foto hebben gezet. Hiervan zijn er 4 nieuw voor onze levenslijst.

Klik op een foto voor een groter beeld.    (Google Map van deze dag)

(bij de foto's staan alle dieren met hun engelse namen omdat de boeken die we gebruiken om ze op te zoeken engelstalig zijn)